8 Haziran 2012

Bir Madonna Gördüm Sanki...


Evet... beklenen gün geldi. Aylar öncesinden alınan biletler ve heyecanlı bekleyiş dün akşam nihayete erdi. Madonna, 19 yıl aradan sonra Türkiye'ye gelip, The MDNA Tour'un 3. ayağını gerçekleştirdi. Yıllar yılı bu günü bekleyen onlarca insan gibi biz de gidip izledik. :)

Konser dediğin, atmosferiyle insanı kendinden geçirip deliye döndürmeli. Günlerce setlist beklenip, heyecanla incelenmeli. Konseri verecek kişinin ülkeye gelişi, ülkede yaptıklarına dair haberleri inceden gündemi meşgul etmeli... Ama bu isim Madonna olunca, bu beklenti, bu ilgi ve takip, haliyle iki katı yükseliyor.

Dün yoğun bir iş gününün ardından bile olsa, TT Arena'da gayet enerji dolu bir bekleyiş vardı. 18.30'da kapılar açılmasına rağmen konserin 22.15'de başlaması beraberinde biraz yorgunluk getirse de, Madonna'nın ritüelinin başlamasıyla heyecean yine tavan yaptı.


Konserle ilgili öyle derin derin yorumlar yapmak istemiyorum. Nitekim aşikar bir durum var: Dev bir görsel şölen izledik.

Ama tek ve öz bir değerlendirme yapacak olursam, bu dev görsel şölen, seyirciyi o kadar ilüzyona soktu ki, Madonna denince zihnimde canlanan, o kendinden geçmişçesine şarkılara eşlik eden koca bir stadyumdan ziyade, hipnotize olmuş biçimde sadece izleyici konumunda olan bir kalabalık olarak kaldık. Diğer bir deyişle görsellik, müziğin önüne geçti ve biz de hiçbir şey kaçırmamak adına soluksuz izledik.

Setlist'in son iki bombası Like a Prayer ve Celebration'da ise Stadyum beklediğim kıvama geldi. Bütün millet ayağa kalkıp, şarkılara eşlik etti. Alkış, coşku tavan vs..

Ve ağıza çalınan bu son balla konser sona erdi.


Konser boyunca seyirciye mesafeli duran Madonna İstanbul'a teşekkür etti ve yine bir görsel şölenle sahneden kayboldu. Sonrasında tanımlayamadığımız bir ruh hali, hem coşkun hem yarım kalmış bir hava...

Eğlendik mi? Evet. Hayran kaldık mı? "Manyak mısın" cevabı sanırım yeterli olur :)

Ama geçen sene aynı stadyum'da Bon Jovi'yi izlemiş biri olarak, Bon Jovi'ye 10 üzerinden 10 verirken, Madonna'ya 7 vereceğim hiç aklıma gelmemişti...

Kendisini bir kere daha, daha yakından ve greatest hits'leri eşliğinde görmeyi çok isterim.

Keep going Madonna :) We love you so much...


Not: Abu Dhabi'deki açılış seremonisinin amatör bir videosuyla sizi başbaşa bırakıyorum. Sevgiler.