18 Şubat 2011

Black Swan...


Yaww yaw... ama her zaman da oturup kafa toplamak kolay değil ki... Sırf şu gereksiz zaman kayıpları yüzünden, koca günün yarısı uçup gidiyor. E nerde, hani insan istedi mi her şeye vakit bulurdu. Yalan hocam inanmayın. Yoksa bir ay önce izlediğim filmin değerlendirmesini bugün yapmazdım...

Hoş, Black Swan öyle yorumlarını okuduktan sonra izlenecek bir film değil zaten. Ama üzerine sayfalarca yorum yapılabilecek bir film. Bana kalırsa, değil bu yazıyı okumak, fragmanını dahi izlemeden hemen oturup filme başlayın. Ama yok ben okuycam diyorsanız da, merak etmeyin filmle ilgili spoiler vermeden çok çok kısa bir benzetme yapıcam...


Black Swan olmak nasıl bir şey? diye bir soruyla kendimize açılım kazandırarak başlayalım.

Black Swan olmak, her yiğidin harcı olan bir şey değildir. Öncelikle bunu söyleyeyim. İnsan kalkıp da Black Swan olucam demez. Ya Black Swan olarak doğar, ya da çevresel faktörlerin etkisiyle gitgide bir Black Swan'a dönüşür.

Bir kez başladı mı bu dönüşüm, insan, hayatındaki her şeyin, her konuşmanın, her hareketin hayati önemde olduğunu ve kendisine etki ettiğini farkeder.

Sanki hayat bir denklemden ibarettir. Denklemin bir bileşeninin değişmesi halinde bütün sistem değişir ve bambaşka bir hayat çevreler bizi. Eğer bu denklemde baştan bir yanlış yapıldıysa ve siz de denklemdeki yanlışın etkilerine maruz kalan masum bir "x" iseniz, yanlızca bu yanlıştan etkilenmekle kalmaz, bağlantılı olduğunuz her alt işlemi de yanlışlara sürüklersiniz.


Her ne kadar, işlemi yapan kişi, kendince bir sonuca ulaşır ve bundan yersiz bir tatmin yaşarsa da, eninde sonunda hata patlak verir ve siz hem etkilenen, hem de etkileyen olarak, denkleme de, hataya da "y"ye de, "z"ye de lanet edersiniz...Hayatınız boyunca başarılı bir "x" olarak kalmak istemişsinizdir ama hayat sizi bir hata olmaya zorlamıştır. Kusursuz olmanın etkilenen değil, etkileyen olmakta gizli olduğunu acı acı farkedersiniz. Etkilemeye başlarsınız. Zorlanırsınız, zarar verirsiniz, canınız acır ve kusursuzluğa ulaşırsınız.
Ama belki de iş işten geçmiştir...

İşte böyle bir filmdir Black Swan.